Handel kryptowalutami stanowi przychód z praw majątkowych – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny

Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dotyczącej obowiązku zapłaty podatku dochodowego od przychodu z tytułu handlu kryptowalutami przesądził, że w przypadku tego rodzaju transakcji podatnik powinien zapłacić podatek dochodowy.

Sprawa trafiła do NSA na skutek apelacji podatnika, który nie zgodził się z wyrokiem WSA i interpretacją podatkową Izby Skarbowej. W interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że w wyniku handlu Bitcoinem podatnik uzyskał przychód z tytułu praw majątkowych.

Obrona skupiła się na tym, że w momencie uchwalania ustawy o PIT kryptowaluty nie istniały, stąd ustawodawca nie mógł obejmować podatkiem tworu, o którym sam nie miał pojęcia. Taka obrona niestety była skazana na porażkę. Sądy obu instancji wskazały, że ustawa obejmuje legalny dochód wszelkiego rodzaju, a z kolei z przepisów wyłączających zastosowanie ustawy o PIT nie wynika, by zyski z tytułu sprzedaży bitcoinów mogły być zwolnione z podatku.

Wyrok ten w zasadzie niczego nie zmienia w kwestii dotychczasowego podejścia organów podatkowych w zakresie opodatkowania zysków z handlu kryptowalutami. Niemniej jednak przesądza, przynajmniej na gruncie prawa podatkowego, że kryptowaluty wedle polskiego prawa będą traktowane jako prawa majątkowe.

Sygn. akt II FSK 488/16

O autorze

Łukasz Jabłoński

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *